Bir yazılımcı işinde nasıl uzmanlaşır?

Profesyonel olarak yazılımcı mesleğiyle uğraşmak ve bu sayede para kazanmak isteyen yazılımcı adaylarının ve amatör yazılımcıların bu alanda kendilerini geliştirmesi şart. Öğrenmek istediğiniz programlama dilinin kodlarını ve Türkçe karşılığını bilmeniz, ezberden ve kopyala yapıştırdan çok mantığı kapmanıza olanak verir. Kodlama dilinin İngilizce olması bu dili bilmeyen yazılımcılar için en etkili dezavantajlardan. 

Soru Sorun

Hiçbir yazılımcı yazılıma dair her şeyi bildiğini iddia edemez çünkü bu alanda her gün yeni yeni gelişmeler yaşanır. Bu durumda bir şeyleri bilmemek moralinizi bozmasın. Etrafınızdaki tecrübe sahibi uzmanlara sık sık danışabilir, forum sitelerinde aratabilir ve dünyadaki tüm yazılımcıların ziyaret ettiği stackoverflow.com’u  takip edebilir github.com gibi açık kaynaklı sitelerde örnekleri inceleyebilirsiniz.

Hata Yapmaktan Korkmayın

Kodlama yaparken yaptığınız ufak değişiklikler tamamen emeğinizin boşa gidecek şekilde değişime sebep olabilir. Bu tip hataları yapma korkusu sizi denemekten alıkoyar. Ancak bu işin temelinde durmadan denemek var. Bu durumda yapmanız gereken en kritik şey verilerinizi yedeklemek. Bu şekilde yaptığınız yenilikler istediğiniz sonucu vermezse yedeklenmiş veriler sayesinde eski haline alabilirsiniz.

Yılmadan Deneyin

Eksik ve yanlış kodlama yapılmak istenen işi doğrudan sekteye uğratacağından yarım bırakmak gibi bir şansınız olmaz. Bu yüzden doğrusunu yapana kadar denemek zorundasınız. Bir yazılımcının yapacağı en büyük yanlış denemekten vazgeçmektir. 

Hatanın Sebebini Araştırın

Eğer yaptığınız kodlamada hatanın nerede olduğunu bulamazsanız işin içinden çıkamazsınız. Hatanın sebebini bulmak için kullanacağınız en etkili yöntem deneme yanılmadır. Hatayı nerede yaptığınızı bulana kadar her kodu tek tek denemeniz gerekir. Unutmayın, hatalardan kaçamazsınız.

Not Alın

Öğrendiğiniz en ufak ipucunu dahi not almanız ileride ihtiyaç duyduğunuz anda kolaylıkla bulmanızı hatta yapacağınız işleri daha hızlı bitirmenizi sağlar. Ayrıca not almak öğrenmek için en etkili yoldur. 

Tekrardan Kaçınmayın

Öğrenmenin bir diğer etkili yolu tekrardır. Öğrendiklerinizi tekrar tekrar yapın, prtatik yapmaktan korkmayın. Bu yöntemle yapacağınız olası hataları tespit etmeniz daha hızlı olacaktır. Unutmayın, ne kadar tekrar yaparsanız o kadar uzmanlaşırsınız.

Author: patrick2dev

"yazılımcı" tabirini kullanan bir yazılımcı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *