Bir yazılım dili nasıl öğrenilir?

Bir yazılım öğrenme öncelikle sabır gerektiren ve üzerine dikkatle eğilinmesi gereken bir konudur. Sabır ve dikkat gerektirmesinin nedeni deneme yanılma metoduyla sonuca ulaşma durumudur. Programlama dilleri genelde aynı mantığa dayanarak yazılmaktadır. Önemli olan yapılacak işin temel mantığını kavramaktır. Yani bir yazılım geliştirme planlanıyorsa ne yapıldığının tam olarak bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle bilgisayar konusunda gerçekten iyi bir bilgiye sahip olmak gerekir. 

Yazılım Nedir?

Yazılım, elektronik cihazların belirlenmiş bir görevi yerine getirmesini sağlayan programların tümüne ve birçok farklı amacı gerçekleştirmeye yarayan makine komutlarının bütününe verilen isimdir. Diğer bir deyişle mevcut bir sorunu çözmek maksadıyla bilgisayar dili vasıtasıyla oluşturulmuş anlamlı ifadeler bütünüdür. Yazılım için çeşitli diller mevcuttur. Bunlardan bazıları C++, Java ve Pascal‘dır.

Yazılım Dili Nasıl Öğrenilir?

Yazılım dili için kesinlikle okula gidilmesi gerekmektedir denilemez. Ama Türkiye’de bir programcı işe kabul edilirken, bazı işyerleri için diplomanın bir şart olduğu da dikkate değer bir durumdur. Yazılım öğrenme metotları şu şekilde sıralanabilir:

Okul dışında çevrimiçi üniversiteler (MIT, Coursera vb.) tarafından yayınlanmakta olan kurslar vardır.

Çevrimiçi olarak yardım alınabilecek platformlar da mevcuttur. Örneğin Khan Academy ve Udemy gibi. Udemy’de Türkçe programlama kursları mevcut bulunmaktadır.

Yazılım dilleri alanında bazı kitaplar da mevcut olup bazıları için en çok tercih edilen öğrenme biçimidir. Burada önemli olan husus takip edilmekte olan kitabın güncel olmasıdır. Bazı programlama dillerine sık aralıklarla güncelleme geldiği malumdur.

Author: patrick2dev

"yazılımcı" tabirini kullanan bir yazılımcı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *