Yaptığımız uygulamalar üzerinden nasıl para kazanabiliriz?

Yazılımla para kazanma olayı kulağa hoş gelmekte ancak göründüğü gibi kolay değil; zorlu ve emek isteyen bir süreçtir. Yetenek ve bilgi birikimi gerektirdiği aşikardır. Programlama dillerine hakim olup yeni şeyler öğrenmeye de açık kişiler birçok farklı uygulama üretip beklemedikleri düzeylerde para kazanabilmektedirler. 

Yazılım alanında bir şeyler üretebilmek için ille de bilgisayar veya yazılım mühendisliği, bilgisayar programcılığı alanlarından mezun olmak gerekmemekte; Dünya üzerinde bu işle uğraşan ve yazılım sektöründe yer alan çok farklı okullardan mezun olan veya herhangi bir okul mezunu olmayan birçok insan bulunmaktadır. 

Uygulama Üzerinden Para Kazanma

Her şeyin internet üzerinden yapıldığı günümüzde mobil uygulamalar oldukça popüler olup birçok kişi tarafından hayatı kolaylaştırıcı programlar olarak düşünülmektedir. Birçok farklı mecrada ve farklı amaca hizmet eden uygulama mevcut bulunmakta ve bunlar her işletim sistemine göre farklılık göstermektedir. 

Her kesime hitap edebilme potansiyeline sahip mobil uygulama dünyasında, birbirinden farklı çok fazla uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar; alışveriş siteleri, bilgi yarışmaları, finansal işlemler, fotoğraf programları, eğlendirici ya da interaktif oyunlar, sosyal medya platformları ve yemek siparişi verme gibi çok geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır.

Mobil uygulama üzerinden yazılımla para kazanma için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Uygulama üretilecek sektöre karar vererek yola çıkılır. Doğru ve uygun bir sektörde, sevilerek çalışılacak bir alanda yazılım üretmek gerekir; ilgi duyulmayan veya zorla seçilen bir alanda üretimde bulunmak güzel sonuçlar vermez.
  • Android, iOS ve Windows Mobile işletim sistemlerinden biri seçilip ona göre bir yol haritası belirlenmelidir. Her işletim sisteminin kendine göre bir kullanıcı profili bulunmaktadır.
  • Programlama ve tasarım alanlarını birlikte yürütmek zor olabilmekte; alanında uzman kişilerden yardım alma konusunda çekingen davranılmaması gerekmektedir. 
  • Uygulamanın ücretli olması, ücretsiz olup reklamlar üzerinden para kazanması ya da reklamsız ve ücretsiz olup uygulama içi satın alma seçeneği sunması; karar verilmesi gereken diğer bir konudur.
  • Doğru ve hızlı geri bildirimlerde bulunabilmek gerekir. Uygulama piyasaya sürüldükten sonra birçok sorunla karşılaşılabilir. Bunlara optimal sürelerde çözüm getirmek yazılımcının lehinedir.
  • Reklam ve pazarlama stratejileri yapılması gerekir. Belli platformlarda yapılacak tanıtımlarla daha fazla kullanıcıya ulaşılabilir.

Author: patrick2dev

"yazılımcı" tabirini kullanan bir yazılımcı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *