En popüler programlama dilleri

Dünyada birçok amaç doğrultusunda kullanılabilen ve birçok alanda programlama dili mevcuttur. Bunlar arasında en çok kullanılan programlama dili olma özelliğiyle ön planda olan programlama dilleri şunlardır:

C

1972 yılında piyasaya çıkmış olup Dünyada en çok kullanılan programlama dili olma özelliğini taşır. Tüm dillerin atası olarak kabul edilmektedir. Programlama dillerinin birçoğu C ile yazılmıştır; örneğin C#, C++, Java, Python vb. C dili sistemin en köklü programlama dilidir ve popülaritesini kaybetmez.

C++

1983 yılında piyasaya sürülmüş olup nesnel bir programlama dilidir. Adobe Photoshop, Mozilla Firefox ve Visual Basic gibi platformlar, neredeyse tüm oyunlar, aklınıza gelebilecek her türlü proje bu programlama dili sayesinde kodlanabilmektedir. Öğrenilmesi pek de kolay olmayan bir programlama dilidir.

Java

1995 yılında piyasaya çıkmıştır. Oldukça popüler ve güçlü bir dildir. C# ve Java arasında çok az fark bulunmasına rağmen ikisi birbirinden farklı dillerdir. Java ile Windows, Linux ve Mac gibi platformlarda oyun, web ve sunucu yazılımı gibi programlar yapılabilmektedir. Açık kaynak kodlu ve kullanışlı bir dil olma özelliklerini taşımaktadır.

Javascript

1995 yılında piyasaya sürülmüş, son dönemde kullanımı oldukça yaygınlaşmış bir betik dilidir. Web dünyasına getirdiği yenilikler ve sonuçları açısından devrim niteliğinde bir programlama dilidir. Java dili ile ilgisi olamayıp C dili ile benzerlikler göstermektedir. Web tasarımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Author: patrick2dev

"yazılımcı" tabirini kullanan bir yazılımcı.

One thought on “En popüler programlama dilleri”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *